• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak zaznaczyć ustanie członkostwa w eEwidencji

+1 głos
Jak należy wprowadzić do ewidencji fakt ustania członkostwa z powodu nieopłacenia w terminie składek członkowskich? W systemie widzę cztery opcje: skreśl, odszedł, wyklucz, zmarł.
pytanie zadane 15 października 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,407)  
Współczynnik akceptacji: 39%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Faktycznie nieopłacenie składek jest jedną z przyczyn ustania członkostwa wg. art. 24 Statutu ZHP i nie jest wymienione w opcjach zmiany statusu członków. Osoba powinna być skreślona na podstawie art 26 pkt. 1 czyli w wypadku niewypełnienia obowiązków członkowskich.
odpowiedź 15 października 2014 przez użytkownika Ciechomski Bogdan (1,780)   10 27 50
Ale jak można skreślić osobę za niewypełnianie obowiązków członkowskich skoro taka osoba już nie jest członkiem, bo jej członkostwo ustało?

Jedno wynika z drugiego... czyli jeśli czyjeś członkostwo ustało to tak jakby ta osoba została skreślona... z tą różnicą, że skreślenie z listy członków powinno być opublikowane w rozkazie drużynowego, wraz z powodem.

--------
phm. Sergiusz Papuga HO
instruktor Zespołu ds. systemu Ewidencja ZHP Głównej Kwatery ZHP

A to nie jest tak, że postępujemy jak przy skreśleniu dopiero po 3 (2?) miesiącach od nieopłacenia składki? Do tego czasu członkostwo ustało, ale jeszcze nie skreślamy...
@qj0n wydaje mi się, że z 3 miesiącami to jest sprawa podczas przywracania członkostwa. Tzn. jeśli ktoś nie zapłacił w terminie, ale potem zapłacił w ciągu 3 miesięcy od terminu, to odzyskuje członkostwo bez dodatkowych procedur oraz zachowuje ciągłość stażu. Jeśli zapłaci po 3 miesiącach to musi przejść procedurę jak przy skreśleniu, tzn. musi się ubiegać o przywrócenie członkostwa. Ale to dotyczy odzyskiwania członkostwa, a nie jego ustawania.

Gdy ktoś traci członkostwo to traci też przydział, jest jakiś ustalony termin kiedy takie zmiany muszą być wprowadzone do ewidencji, chyba 30 dni. Nie bardzo widzę możliwość zwlekania z odnotowaniem utraty członkostwa w ewidencji.

@Sergiusz: czyli co konkretnie? Należy to wprowadzić jako skreślenie? Czy to oficjalna odpowiedź?

Rzut oka na uchwałę, a konkretnie punkt 2 (nie będę kopiował z pdfa, bo się rozjeżdża).

Po nieopłaceniu składek członkostwo ustaje (zgodnie ze statutem). Ale dopóki nie miną 3 miesiące nie możemy mówić o skreśleniu, tylko o "ustaniu członkostwa na skutek nieopłacenia składek". Takiego statusu członkowi nie można przydzielić.

Dopiero 3 miesiące po nieopłaceniu zaczynamy "stosować przepisy właściwe dla osób, które zostały skreślone". Czyli zaczynamy robić wszystko tak, jakby członek został skreślony (jak rozumiem został skreślony z dniem terminu opłacenia składki). Wtedy chyba zaznaczamy, że został skreślony (ale ustawiamy datę na 3 miesiące wstecz).

@Sergiusz: Jeśli nie minęły 3 miesiące to czy powinniśmy zaznaczać skreślenie mimo, że ta osoba nie została skreślona?

Uchwała reguluje ponowne nabywanie członkostwa a nie jego ustawanie. Ewidencja nie jest prawem. To że ewidencja czegoś nie umożliwia, nie oznacza, że powinna się naginać procedury do ewidencji. Instrukcja o ewidencji wymaga, aby fakt ustania członkostwa (bez precyzowania powodów) wprowadzić w ciągu 30 dni od faktu, a jeśli było ogłoszone w rozkazie to 7 dni od rozkazu.

Uchwała, którą przytaczasz, reguluje odzyskiwanie członkostwa i to co jest w pkt. 2. to jedynie procedura uproszczona, którą można zastosować, gdy członkostwo ustało z powodu niepopłacenia składki i nie minęły 3 miesiące od terminu. Wtedy wystarczy po prostu zapłacić i tyle. Drużynowy nie podejmuje decyzji czy przyjąć ponownie, zachowuje się ciągłość stażu, wszystko co się zdobyło.

Jeśli jednak ktoś się zreflektuje po 3 miesiącach to musi przejść procedurę taką jakby był skreślony.

Ale cały czas chodzi tu o odzyskiwanie członkostwa.

Moje pytanie dotyczy utraty członkostwa i tego jak należy to wprowadzić do ewidencji, czyli postanowienia uchwały o odzyskiwaniu członkostwa nie maja tu zastosowania.

Ma natomiast zastosowanie uchwała o wprowadzeniu ewidencji nakazująca wprowadzanie informacji o ustaniu członkostwa niezwłocznie i nie później niż 7 i 30 dni. I nie chodzi tu o odnotowywanie opłacenia składek a o "przeniesienie członka do archiwum".

Pozostaje pytanie jak? Skreślenie? Niby najbliższe, ale jednak to nie jest skreślenie. Bo skreślenie to jest decyzja drużynowego. Równie dobrze mógłbym wpisać "odszedł" (decyzja członka), ale byłbym wtedy tak samo daleko od prawdy.

Racja. Nie zmienia to faktu, że Nie opłacił składek != skreślony ;)

Dokładnie:

nie opłacił skłedek != skreślony && nie opłacił skłedek != odszedł && nie opłacił skłedek != wykluczony && nie opłacił skłedek != zmarł

Ale: nie opłacił skłedek -> członkostwo ustało -> trzeba to niezwłocznie wprowadzić do ewidencji i przenieść dane do archiwum.
Uchwała NSH dotycząca trochę tego tematu http://dokumenty.zhp.pl/pliki/glowny_20150722_130415_uchwala_nsh_zhp_nr_10-xxxviii_z_dnia_21.07.2015r..pdf

Wynika z niej wyraźnie, że skreślenie jest czymś zupełnie innym niż ustanie z powodu składek.
+1 głos
W edrużynie wpisuje się opłacenie składek przez członków. Pewnie nie wszyscy tego pilnują, ale brak wpisanych opłaconych składek oznacza, że opłacone nie są ;) więc w razie gdyby trzeba było sprawdzić, czy ktoś jest członkiem ZHP to można.

Po bodajże dwóch miesiącach postępujemy tak, jakby od dwóch miesięcy był skreślony
odpowiedź 15 października 2014 przez użytkownika qj0n (14,467)  

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 86 wizyt
pytanie zadane 26 marca przez użytkownika royas (20,407)   59 249 451
+8 głosów
1 odpowiedź 338 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,407)   59 249 451
+3 głosów
2 odpowiedzi 1,618 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 582 wizyt
pytanie zadane 21 czerwca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Baptow Loshad (105)   1 1 2
+6 głosów
2 odpowiedzi 210 wizyt
pytanie zadane 25 października 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (20,407)   59 249 451
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...