• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto może być delegatem na zjazd chorągwi?

+6 głosów
Głównie chodzi mi o dwie kwestie:

1. Czy delegat na zjazd chorągwi musi być uczestnikiem zjazdu hufca. Czyli czy musi mieć czynne prawo wyborcze?

2. Czy delegatem może zostać osoba posiadająca jedynie czynne prawo wyborcze - np. drużynowy - nie będący instruktorem?

W Statucie wybory delegatów są opisane oddzielnie od wyborów do władz (§§38 i 39) i powstają z tego powodu ww. wątpliwości.
pytanie zadane 23 sierpnia 2014 przez użytkownika royas (19,634)  
Współczynnik akceptacji: 40%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów
 
Najlepsza
Nie musi i nie może.  ;)

Możliwość kandydowania to bierne prawo wyborcze, uregulowane w §37 ust. 2. Statutu. Jest tam wyraźne stwierdzenie, że BPW maja wyłącznie instruktorzy (oprócz wyborów na funkcje skarbnika, ale to pytania nie dotyczy), co rozwiązuje kwestię drugą. Co do kwestii pierwszej, Statut nie formułuje tu żadnego takiego obostrzenia, dodatkowo Ordynacja wyborcza ZHP w p. 35 stwierdza, że kandydować mogą nawet osoby nieobecne na zjeździe/zbiórce. BPW nie jest powiązane z CPW.

Dodać jeszcze można, że BPW można realizować na dowolnym zjeździe czy zbiórce, nie trzeba mieć przydziału służbowego do danej jednostki. Rzadko ma to sens, ale zdarzają się takie sytuacje.
odpowiedź 23 sierpnia 2014 przez użytkownika vanadey (13,327)   16 73 246
wybrane 27 sierpnia 2014 przez użytkownika royas
0 głosów
Pragraf 37 mówi o tym, kto ma bierne i kto ma czynne prawo wyborcze, nie definiując, o jakie wybory chodzi. Wnioskuję więc, że chodzi wszystkie - zarówno o wybory władz, jak i delegatów (bo prawo bycia wybranym na delegata to właśnie bierne prawo wyborcze). Dlatego na drugie pytanie uważam, że odpowiedź brzmi nie.

Wg paragrafu 51 oprócz odpowiednich praw wyborczych trzeba mieć przydział do hufca, by mieć "głos decydujący" na zjeździe. Czy brak głosu decydującego oznacza brak biernego prawa wyborczego? Wydaje mi się, że można wybrać kogo się chce, o ile ma bierne prawo wyborcze - nawet jeśli jest z innego hufca.
odpowiedź 23 sierpnia 2014 przez użytkownika qj0n (13,708)  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 191 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (246)   2 12 24
0 głosów
2 odpowiedzi 282 wizyt
pytanie zadane 15 października 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Dorota Limontas (199)   3 6 8
+2 głosów
1 odpowiedź 142 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 396 wizyt
pytanie zadane 16 października 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Vistare (120)   1 2 4
+11 głosów
3 odpowiedzi 835 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...