• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Dlaczego nie nosi się baretek ?

+3 głosów

Chodzi mi konkretnie o odznakę Honorowy Dawca Krwi dlaczego sie nosi ją w pełnej krasie pomimo że przewidziana jest dla niej baretka              

                                                                                                               

Brązowa Odznaka HDK     

Srebrna Odznaka HDK     

 

Złota Odznaka HDK

pytanie zadane 19 lipca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Japycz (236)   3 8 16
Współczynnik akceptacji: 40%

edycja 19 lipca 2014 przez użytkownika Japycz
   
A do jakiej konkretnie odznaki to są baretki? W rozporządzeniu ustalającym wzory i szczegóły dla odznak "Zasłużony Honorowy Dawca Krwi" nie ma nic o baretkach. Może chodzi o te odznaki sprzed 15 lat?
Może i masz rację ale o jakich odznakach sprzed 15 lat mówisz

To raczej fałszywy trop. Chodziło mi o brązową, srebrną i złotą odznakę Honorowy Dawca Krwi. Nadawaną do 1999 ale za mniejszą ilość krwi (złota chyba za 3l) niż obecne Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

1 odpowiedź

+2 głosów

Nie nosi się jednak baretek w pełnej krasie z dwóch powodów:

  • Jak zauważył Tomek, tej odznaki się już nie wręcza. (nadal jednak mogą ją nosić osoby, które ją dostały przed 1999). Nowe odznaki nie mają baretek (z wyjątkiem najwyższej - Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu).
  • W starym regulaminie odznak i oznak określone było, że pod krzyżem jest miejsce tylko na odznaki państwowe, harcerskie i wojskowe. HDK i ZHDK są dawane przez PCK, więc nie należą do tych kategorii. Obecnie nie ma takich zapisów, ale nadal raczej nie przyczepiamy pod krzyżem odznak dawanych przez inne organizacje (tylko harcerskie lub państwowe itp.).
odpowiedź 22 lipca 2014 przez użytkownika qj0n (13,336)  
Sam nie wiem jak to jest z "państwowością" ZHDK. Niby nadje PCK, ale jest to umocowane w ustawie i rozporządzeniu.
Zgodnie z Konstytucją (art. 138) polskie państwowe ordery i odznaczenia nadaje prezydent. Dlatego (Z)HDK, nadawany przez PCK, nie jest państwowym odznaczeniem

tyle, że stary regulamin mundurowy nie obowiązuje... często mówię, że niestety...frown

a skoro nie obowiązuje, to jak ktoś ma odznaczenie (i to odznaczenie w swoim regulaminie posiada baretkę) to może sobie to w zgodzie z OBOWIĄZUJĄCYM regulaminem mundurowym dołożyć do "sałatki"

Czyli Order Uśmiechu odpada ;)

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 261 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Nilksathe (125)   3 6
+4 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
+11 głosów
2 odpowiedzi 727 wizyt
pytanie zadane 3 marca 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,607)   16 37 60
+9 głosów
4 odpowiedzi 1,267 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika konto (210)   2 4 9
+1 głos
2 odpowiedzi 459 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Paweł Fijałkowski (162)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...