• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak zdobywać sprawności?

+2 głosów
Jestem drużynową i chciałabym zdobywać sprawności w roku harcerskim tylko nie wiem jak i gdzie je otworzyć
pytanie zadane 23 czerwca 2014 przez użytkownika ania13162014 (197)   5 10
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Regulamin sprawności tego nie precyzuje. Docelowo harcerze i harcerki powinny zdobywać sprawności w drużynie, zatem jeśli należysz jeszcze do drużyny wędrowniczej to wówczas temat jest prosty i otwierasz sprawności u drużynowego. Analogicznie można podejść do sytuacji gdy należysz do kręgu instruktorskiego i realizować sprawności u przewodniczącego kręgu.

Jednak jeśli nie należysz ani tu ani tu, to pozostaje zastosować zdrowy rozsądek i pójść za dobrymi praktykami przyjętymi w organizacji - sprawności powinnaś wówczas otwierać u bezpośredniego przełożonego którym będzie komendant hufca (lub szczepu).

Można by założyć, że skoro regulamin sprawności tego nie przewiduje, to być może drużynowy nie powinien zdobywać sprawności... Byłbym jednak bardzo daleki od takiego stwierdzenia, bowiem najpotężniejszym narzędziem którym dysponujemy jest przykład własny. Nie ma nic bardziej motywującego niż drużynowy który też robi sprawności!

Tyle ode mnie. Czuwaj! :-)
odpowiedź 23 czerwca 2014 przez użytkownika Adam Nowak (3,258)   10 24 79
A swoją drogą - od niedawna jest nowy regulamin sprawności :-)

http://dokumenty.zhp.pl/pliki/zalcznik_20140617_94951_zal_u_gk_24_sprawnosci_harcerskie.pdf
0 głosów
Podszedłbym do sprawy na zasadzie analogii do stopni harcerskich, których zdobywanie jest dużo bardziej szczegółowo opisane.

Wiele zależy od tego, jaką drużynę prowadzisz. Jeśli wędrowniczą, problemu nie ma - u wędrowników decyzje podejmuje cała drużyna zgromadzeniem, więc drużyna spokojnie może drużynowemu przyznać sprawność (przyznawanie w ten sposób stopnia jest opisane wprost w regulaminie stopni). Jeśli starszoharcerską, stopnie przyznaje rada drużyny (drużynowy tylko to ogłasza), więc ze sprawnościami dla drużynowej można zrobić tak samo.

W przypadku drużyny harcerskiej analogicznego wytrychu nie znajdziesz, bo tam decyzje podejmuje drużynowa. Zawsze możesz jednak zdobywać sprawności jako członek innej drużyny (wędrowniczej) albo klubu specjalnościowego. W następnej kolejności - jako członek jakiegoś zespołu, np. komendy szczepu (u komendanta szczepu), namiestnictwa (u namiestnika), kręgu instruktorskiego (u komendanta). Komendanta hufca odradzam, to już trochę za daleko jeśli chodzi o poziom struktury i zadania tego stanowiska.

Zwróć jeszcze uwagę na poziom sprawności. Ponieważ jesteś wędrowniczką, naturalnym poziomem trudności będą sprawności mistrzowskie w dziedzinach będących Twoimi zainteresowaniami, ewentualnie trzygwiazdkowe w dziedzinach "pobocznych". Zdobywanie sprawności jedno- i dwugwiazdkowych może nie być dobrym pomysłem...
odpowiedź 23 czerwca 2014 przez użytkownika vanadey (14,897)   16 75 282
edycja 26 czerwca 2014 przez użytkownika vanadey
Odnośnie komendanta hufca - to zależy od rozmiaru tej jednostki :-) często faktycznie bezpośrednim przełożonym drużynowego będzie właśnie hufcowy. Nie wszędzie działają szczepy, czy namiestnictwa. Więc oczywiście, jeśli da się niżej to super, ale jak nie... To i komendant hufca może być.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 291 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 przez użytkownika wąski!:D (702)   14 39 57
+2 głosów
2 odpowiedzi 266 wizyt
pytanie zadane 26 czerwca 2014 przez użytkownika akilegna1001 (165)   1 5 11
+7 głosów
3 odpowiedzi 839 wizyt
pytanie zadane 9 maja 2013 w Próby przez użytkownika pwdKamila (158)   2 5 9
+5 głosów
1 odpowiedź 393 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2013 w Próby przez użytkownika Marek Pęczak (2,459)   12 35 56
+10 głosów
2 odpowiedzi 650 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...