• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy opiekun na obóz potrzebuje zaświadczenia o niekaralności?

+6 głosów
Jestem opiekunem ( wolontariuszem)  na tegorocznym obozie harcerskim organizowanym przez nasz hufiec. Mam pytanie mianowicie czy trzeba miec zaświadczenie o niekaralności? Dodam, że byłam już opiekunem na kilkunastu biwakach i dwóch zimowiskach i nie potrzebowałam takiego zaświadczenia. Od kiedy takie są wymogi?
pytanie zadane 15 czerwca 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika szalonooka (591)   6 24 40
Współczynnik akceptacji: 19%
   

2 odpowiedzi

+11 głosów
 
Najlepsza

Trzeba, przy czym nie chodzi o niekaralność w ogóle, a o niekaralność za określoną grupę przestępstw. Jest to nowy wymóg, obowiązuje od 26 maja 2014 r. w wyniku zmiany Ustawy o systemie oświaty. (Dokładniej: obowiązuje na placówkach zatwierdzanych po tym terminie). Dotychczasowe doświadczenie nie zwalnia z niego. (Zaświadczenie nie jest potrzebne w pewnych przypadkach, np. gdy wychowawcą jest nauczyciel, bo nauczyciele z definicji nie mogą być karani).

Wymóg ten obowiązuje dla każdej formy wypoczynku organizowanej gdziekolwiek w Polsce przez kogokolwiek – jest to wymaganie państwowe, nie nasze związkowe.

Dużo więcej szczegółów możesz znaleźć w komunikacie GK ZHP.

odpowiedź 15 czerwca 2014 przez użytkownika vanadey (12,936)   16 73 238
wybrane 18 czerwca 2014 przez użytkownika Gacek
Czy zmieniły się przepisy co do wolontariuszy i zaświadczenia o niekaralności?
+4 głosów

Jeśli jedziesz na obóz jako wolontariusz możesz takie zaświadczenie nieodpłatnie uzyskać w sądzie, wystarczy że hufiec napisze ci pismo, że będziesz pracował jako wychowawca na obozie harcerskim w terminie .... jako wolontariusz. Z takim pismem i wnioskiem z sądu w którym :

W  PUNKCIE 11 FORMULARZA  „Zapytanie o udzielenie informacji o osobie” piszesz:

 art. 24 ust. 1a ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 654 ze zm.) w zw. z art. 92a ust. 1b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, ze zm.)

dostajesz takie zaświadczenie nieodpłatnie.

 

odpowiedź 1 marca przez użytkownika k2dom (370)   2 3 13

Podobne pytania

+7 głosów
1 odpowiedź 531 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2015 w HAL/HAZ przez użytkownika agnes103 (188)   2 5 10
+2 głosów
2 odpowiedzi 241 wizyt
pytanie zadane 10 marca 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Yelle (2,039)   26 60 85
+3 głosów
1 odpowiedź 166 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika szalonooka (591)   6 24 40
+1 głos
1 odpowiedź 592 wizyt
pytanie zadane 5 maja 2014 przez użytkownika ZακrεcοηααΗαrcεrκαα (160)   3 4 8
+8 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2013 w HAL/HAZ przez użytkownika Joanna Babis (167)   1 4 8
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...