• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak prawidłowo powiedzieć rozkaz, aby każdy sie osobno meldował?

0 głosów

Może nie wyraziłam się zbyt jasno w pytaniu, ale chodzi mi o to, że jak mam musztre, to meldują zazwyczaj zastępowi. a ja w próbie mam wpisane, że nagram jak każdy z mojej drużyny się melduje. Tak więc nie wiem czy dobrze by było, gdyby było to przeprowadzone w następujący sposób:

- drużyna baczność
- w szeregu frontem do mnie zbiórka
- do meldowania na apelu wystąp
- w tył, do szeregu rozejść
- w prawo dwójki twórz
- naprzód marsz

Xzy to byłaby dobrze przeprowadzona musztra? Chodzi mi o to, żeby każdy mi sie zameldował: ,,druhno przyboczna, (funkcja imie i nazwisko) melduję swoją obecność na zbiórce".

Bardzo dziękuję za każdą pomoc, bo potrzebują to pilnie na środę ;)

Z harcerskim pozdrowieniem,
Czuwaj!

pytanie zadane 15 czerwca 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika rolfrog (424)   12 18 35
Współczynnik akceptacji: 78%

edycja 19 czerwca 2014 przez użytkownika Kluska
   

1 odpowiedź

0 głosów
 
Najlepsza

Zajrzyj do regulaminu musztry i ceremoniału.

Normalnie wydałabyś komendę Zastępami MELDOWAĆ. Indywidualnego meldowania na apelu się nie stosuje, ale jak trzeba to  powiedziałbym Uczestnicy MELDOWAĆ albo podobnie (np. członkowie XX DH).

Poza tym, bezpośrednio po komendzie wystąp (jeśli już chcesz ją stosować) albo meldować stosuje się komendę wstąp, a nie rozejść się (po tej drugiej to wraca się np. do namiotów, nie do szeregu).

A dwójki w prawo twórz (zwracam uwagę na kolejność) wykonuje się po zrobieniu do dwóch odlicz, bo inaczej nie wiadomo, kto jest dwójką, a kto jedynką.

odpowiedź 15 czerwca 2014 przez użytkownika qj0n (15,308)  
wybrane 14 września 2014 przez użytkownika rolfrog
Ja bym to zrobił na zasadzie wywołania - po kolei "Druh XY do mnie - WYSTĄP", meldowanie na zasadzie "Druhno przyboczna, szeregowy XY melduje się na wywołanie" i "WSTĄP". Tak można przeegzaminować cały szereg po kolei, a wersja z meldowaniem naraz przez cały zastęp/drużynę wydaje mi się... dziwne.
Jak dla mnie wzywanie każdego po kolei jest jeszcze dziwniejsze, a co więcej czasochłonne :P Jeśli jest to stałym elementem zbiórki to rozwiązanie qj0na jest lepsze, jeśli to tylko 'test', to wtedy można wybrać opcję Staszka ;)

qj0n no właśnie w regulaminie musztry nie ma tego :/ wiem, wiem, ale na szybko pisałam i wiem że jest to może nie po kolei i źle, ale na zbiórce byłoby to zgodne z regulaminem i dobrze przeprowadzone (nieraz robiłam zbiórkę nawet dla całego hufca, więc spoko, na pewno będzie dobrze), chodziło mi o to, by  pokazać głównie o komendę do meldowania


Los Bananos  tak, to jest  tylko po to, żeby raz to nagrać, bo na kapitule musze pokazać nagranie na którym każdy uczestnik zbiórki się prawidłowo melduję ;) nigdy więcej prawdopodobnie tego nie zrobię na zbiórce :)


staszeknowak dziękuję :) tak chyba właśnie zrobię ;) czyli może być np, ,,druh XY do meldowania wystąp"? przyznam się szczerze, że robiłam pełno zbiórek, ale nigdy żeby ktoś meldował swoje przybycie (no poza obozami i biwakami oczywiście jak są alarmy)

W komendzie "wystąp" mamy dwa wariant: po prostu wystąp i "do miejsce/osoba wystąp". W drugim przypadku należy stanąć 3 kroki przed podaną osobą, ale w regulaminie nie ma słowa o meldowaniu się.

Natomiast jest (tzn. właściwie w regulaminie nie ma, ale jest często stosowana i jest w musztrze wojskowej) komenda "do ..." (przeważnie "do mnie"). Podaje się ją po komendzie wystąp, lub wymieniając kogo dotyczy. Osoby ją wykonujące ustawiają się przed podaną osobą i meldują. Chyba każdy ją słyszał na obozowym apelu po "skargi, wnioski... wystąp".

To co chcesz osiągnąć jest dosyć nietypowe, więc i proponowany sposób osiągnięcia tego nie jest typowy: Drużyna w szeregu frontem do mnie zbiórka, spocznij. cofasz się, drużyna wystąp, do mnie, odbierasz po kolei meldunki.
W regulaminie, do meldowania wydaje się komendę MELDOWAĆ, a nie wystąp.

No i nie wiem, czy jest sens cofania się, żeby cały szereg wystąpił przed... szereg. Łatwiej chyba po prostu dać rozkaz do meldowania i zacząć odbierać meldunki tam, gdzie szereg stoi.

czyli w ostatecznej formie, jakbyście to zrobili? bo jednak po przemyśleniach, dobrym sposobem jest sposób royasa, ale jednak zrobiłabym tam małą modyfikację:
- drużyna w szeregu frontem do mnie zbiórka,
- spocznij,
- do meldowania na uroczystości wystąp,
  odbieranie meldunków,
- do szeregu wstąp

co o tym sądzicie? wydaje mi się to rozsądnym, i mniej czasochłonnym niż sposób staszeknowak, a to są klasy 4-6, więc jeżeli nie poda im się na czy mają się zameldować, i nie dostaną dobrze sprecyzowanego rozkazu, to nie zameldują się dobrze (będzie to przed mszą, więc sądzę że jak mi sie zameldują ,,druhno przyboczna, szeregowy XY melduję swoją obecność na uroczystości" będzie dobrym sposobem) tak więc jaki będzie ostateczny werdykt? :)

Proponowałbym nie robić takich dziwnych rzeczy podczas uroczystości, czyli publicznie. Co masz nagrać - nagrałbym na zbiórce.

Drużynie możesz przedstawić to jako ćwiczenia z musztry. Możesz przed wydaniem komendy zrobić wyjaśnienie, jakiego wykonania oczekujesz. Nie wprowadzałbym meldowania po "...wystąp". Nie wiem.

Może ustawiasz w szeregu. Wyjaśniasz.. Wydajesz "w miejscu, indywidualnie, meldować!" i przechodzisz przed szeregiem odbierając kolejne meldunki.

Podobne pytania

+9 głosów
3 odpowiedzi 584 wizyt
pytanie zadane 12 października 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika KoT (6,384)   26 75 126
+1 głos
1 odpowiedź 145 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2018 w Drużyna przez użytkownika Druh_ananas (222)   9 17
+1 głos
1 odpowiedź 1,080 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2017 przez użytkownika wmm (120)   1 2 5
0 głosów
1 odpowiedź 683 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Pestka (1,125)   8 49 67
+10 głosów
4 odpowiedzi 5,697 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2014 przez użytkownika falkowirujejakpralko (322)   7 14 22
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...